Българската бейзболна вселена

Флорида Стейт разби Алабама в титаничния сблъсък на софтбола

1 min read

Снимки: FSU

Откриването на сезона за шампионите в колежанския софтбол от 2018 г. беше белязано от две драматични победи и два успеха с нокаут в домакинската класика на ст. “ДжоАн Град Фийлд” в Талахаси. Най-важното бяха двете победи срещу ранкирания поз №1 отбор на Алабама, който само след седмица престой на върха вероятно ще сдаде позицията си.

Семиноулс надделяха с 8:7 след walk-off в затварянето на допълнителния осми ининг в съботния сблъсък между тимовете от топ 10, част от две победи по идентичен начин у дома, като другата бе срещу Северна Каролина.

Гостите от Алабама изградиха преднина от 7:1 след пет ининга игра, но RBI дабъл на Касиди Дейвис в шестата част при рънър на втора база бе началото на паметен обрат.

В седмия Кирстен Ландър допринесе за третата точка на домакините с хит при заредени бази, а след това Дани Морган изстреля Гранд Слам над левия аутфилд и върна паритета в повратния седми ининг.

В допълнителната част на срещата Дейвис изгори три поредни батъра на Кримсън Тайд, а в края на осмия ининг RBI единичен хит на Елизабет Мейсън даде шанс на Ландърс да отбележи победната точка в една от най-драматичните откриващи срещи, които Талахаси накога е виждал.

Снимки: University of Alabama

Касиди Дейвис (П, 1-0) бе феноманелна в питчърския кръг, заставайки там за последните 2.1 ининга от мача и допускайки само 1 база за боли. Тя остави тима си в мача след слаб старт на Катрин Сандъркок, която излезе след само 3 ининга и 5 инкасирани ръна.

Срещата обаче бе също толкова неприятна за стартъра на гостите Монтана Фаутс (З, 0-1). Фаутс излезе в седмия ининг с преднина на тима си от 7:2, но се наложи да се върне още в същата част при равенство в резултата.

Тя откри осмия ининг с допуснат хит на Морган Ноа преди да бъде заменена от Лекси Кифойл, който допусна и победната за Флорида Стейт точка.

В събота домакините отново се наложиха, този път далеч по-лесно.

Благодарение на пет безупречни ининга на Кайлан Арнолд (П, 1-0), 3 RBI на Касиди Дейвис и троен хоумрън на Ана Шелнът, Семиноулс нокаутираха съперниците си след осмия ининг при краен резултат 8:0.

Това допринесе за силен откриващ уикенд, след който Флорида Стейт държи баланс 5-0 след победа над Северна Каролина (2:1 след 8 ининга) и две такива срещу Детройт (22:0 и 12:0 след пит ининга). Последния успех срещу програмата от Мичиган се оказа и победа №700 за треньора Лони Аламеда в нейния 17-ти сезон.

Снимки: Florida State University

В сряда вечер ранкирания под №6 Флорида Стейт посреща Флорида A&M в лесен домакински сблъсък, след който следва силната класика в Клиъруотър, Флорида. Там ги чакат четири ранкирани отбора (№2 Вашингтон, №1 UCLA, №11 Минесота, №24 Северозападния).

Веднага след болезненото представяне срещу Флорида Стейт Алабама регистрира и загуба от Северна Каролина с 8:9 и се свлече до №8 в класацията на D1Softball. На върха ги замести отбор, срещу който “аленочервените” ще търсят разплата още другия уикенд в Клиъруотър – UCLA.

Мачът между два от фаворитите за титлата в NCAA е в петък, 14-ти февруари, от 23:00 ч.

Освен Алабама, всички останали отбори от топ 7 записаха безпроблемни първи мачове от сезона. Шампионите от UCLA, завръщайки се на върха в ранкингите, нокаутираха съперника си в три от първите си пет мача на домакинската клесика “Stacy Winberg Memorial”, като “по-трудните” успехи дойдоха срещу Питсбърг (4:0) и Калифорния Стейт (Бейкърсфилд) с 8:4.

Първокурсничката Мая Брейди, племенница на шесткратния шампион на Супербоул Том Брейди и двукратният носител на Световните серии с Бостън Кевин Йоукилис, започна кариерата си на ст. “Ийстън Стейдиъм” по подобаващ начин, удряйки 4 хоумръна. Междувременно, Холи Азеведо (2-0 П-З) и Меган Фараймо (3-0 П-З) показаха, че има решение на проблема, който остави Реймър Гарсия с напускането си, инкасирайки само 1 рън за общо 28 ининга.

Въпреки двете си загуби от №7 LSU, Оклахома Стейт се изкачи от №13 до №9, а Кентъки, след 4-0 уикенд и успех над №11 Минесота, отчете най-голямото изкачване и се настани на №10. №25 Юта и №22 Северна Каролина влязоха в топ 25, като първите не допуснаха загуба на Kajikawa Classic в Темп, Аризона.